ПР «Монтаж унітаза»
Мета заняття: Ознайомитися з видами унітазів і способами монтажу; навчитися здійснювати монтаж підлогового унітаза.
Уміти/знати: Вміти здійснювати монтаж/демонтаж підлогового унітаза/знати види унітазів.
Обладнання: ключ розвідний (1 шт.), олівець або маркер (1 шт.), рівень будівельний (1 шт.), перфоратор (1 шт.), свердло по основі підлоги Ø мм відповідно до діаметра дюбелів (1 шт.), рулетка (1 шт.), пістолет для герметика (1 шт.), ніж канцелярський (1 шт.), киянка гумова/молоток (1 шт.), герметик сантехнічний (1 шт.)
План:
1. Класифікація унітазів
2. Порядок виконання роботи
2.1. Демонтаж підлогового унітаза
2.2. Монтаж підлогового унітаза
3. Звіт про виконану роботу
Контрольні запитання
1. Класифікація унітазів
На розвиток санітарної техніки впливають тренди та інженерна думка. Це пов’язано з тим, що останнім часом важко уявити сучасне житло без дизайнерського оформлення та індивідуального підходу до вподобань мешканців. Санітарні кімнати – не виняток. Вони також мають дизайнерські рішення, які вписуються до інтер’єру та стилю оформлення приміщення. Завдяки цим факторам вибір унітазів досить широкий.
Класифікують унітази за:
1. Способом підключення до каналізації:
- вертикальний;
- горизонтальній;
- косий.
2. Конструктивними особливостями:
- роздільний;
- компакт;
- моноблок;
- кутовий.
3. Формою чаші:
- тарілчасті;
- лійкові;
- козиркові.
4. Способом кріплення:
- підлогові;
- приставні;
- підвісні.
Розгляньмо класифікацію детальніше, щоб ознайомитися з перевагами та недоліками всіх видів унітазів.
Виділяють декілька способів підключення унітазів до каналізації: вертикальний, горизонтальний та косий. Вертикальний злив (Рис. 1) здійснюється прямо в отвір, розташований у підлозі під унітазом, і не вимагає додаткових труб для підключення. З’єднання унітаза з трубою здійснюється із застосуванням манжети. Найчастіше його використовують у каналізаційних системах приватних будинків і квартир із маленьким санвузлом. За унітазами з вертикальним зливом простіше доглядати. Вбудований сифон (гідравлічний затвор) обумовлює швидке та якісне видалення стоків до каналізації. Крім того, вищий рівень води (водяна пробка) забезпечує надійний захист від проникнення неприємних запахів.
Рис. 1. Унітаз із вертикальним зливом |
Основні переваги такого унітаза:
- естетичність;
- ефективність та якість використання;
- гігієнічність.
Унітаз із горизонтальним підключенням (Рис. 2) стає дедалі популярнішим у сучасних новобудовах. Помешкання обладнують відповідним типом каналізації. Унітаз встановлюють упритул до стіни: так зовнішній вигляд пристрою стає естетичнішим. З’єднання унітаза з трубою здійснюється із застосуванням манжети. Також його можна вмонтувати до системи з косим випуском: для цього встановлюють спеціальний патрубок.
|
Рис. 2. Унітаз із горизонтальним способом підключення |
Основні переваги унітазів із горизонтальним способом підключення:
- простий монтаж;
- привабливий вигляд;
- практичність: такі моделі не завдають клопоту під час ремонту.
Унітаз із косим підключенням (Рис. 3). Унітаз підключають до каналізаційної труби під кутом 30°-45°. З’єднання унітаза з трубою здійснюється із застосуванням манжети, а також із використанням патрубка-ексцентрика. Конструкція знижує витрату води, менше забруднюється, рідше засмічується. Такий вид унітазів дуже поширений та зустрічається в більшості помешкань. Знайти потрібну модель буде нескладно.
|
Рис. 3. Унітаз із косим способом підключення |
Основні переваги горизонтальних моделей:
- менше засмічуються;
- під кутом фракції швидше проходять до каналізації;
- не обов’язково витримувати точку підключення, простіше підігнати положення випускного патрубка;
- цей тип унітаза вважається найпоширенішим: у разі заміни не потрібно шукати модель із іншим відведенням – знайти унітаз із косим випуском нескладно;
- надійний, універсальний варіант. Попри це, під’єднати унітаз із косим випуском до труби, яка йде прямо в стіну, – справа клопітка. Простіше зробити навпаки (під’єднати унітаз із прямим виходом до косої труби).
ВАЖЛИВО! Щоб монтаж унітаза не забирав багато сил і часу, обираючи його модель, орієнтуйтеся на наявний каналізаційний вивід.
За конструктивними особливостями кожен вид має свої переваги.
Роздільні унітази (Рис. 4) – унітази, в яких бачок відокремлений від чаші, для переливу води мають зливну трубу. Чим вище розташована накопичувальна ємність, тим потужніше виходить з неї водяний напір. Єдиний недолік – не дуже пристойний вид бака, що знаходиться високо над підлогою. Тому найчастіше в туалетах можна побачити моделі унітазів із поставленими безпосередньо на край чаші бачками: вони компактніші та естетичніші.
Компакт (Рис. 5) – у таких унітазах бачок встановлюють на край чаші (задній горизонтальний виступ). Для підключення до каналізаційної системи унітаз під’єднують трубою. Монтаж можна здійснювати двома способами: прихованим або відкритим. Перевага – ремонтопридатність: можна легко замінити тільки ту частину, яка вийшла з ладу. Також можна легко замінити старий бачок на сучаснішу модель.
Моноблок (Рис. 6) – цілісна монолітна будова (унітаз плюс бачок). Вони хоч і дешевші за інші варіанти, але це компенсується складним ремонтом.
Кутовий унітаз (Рис. 7) – бачок такого унітаза має трикутну форму, завдяки чому легко розташовується в кутку санітарного приміщення та не займає багато місця. Має аналогічну конструкцію, як і компакт. За допомогою кутового моноблока можна не тільки розширити вільну площу в санвузлі, але й доповнити інтер’єр кімнати неординарною моделлю.
|
|
|
|
Рис. 4. Роздільний унітаз | Рис. 5. Компакт-унітаз | Рис. 6. Моноблочний унітаз | Рис. 7. Кутовий унітаз |
Форма чаші унітаза відіграє важливу роль у комфорті під час експлуатації. Розрізняють три види форм чаші унітазів: тарілчасту, лійкоподібну та козиркову.
Злив у тарілчастої (Рис. 8) форми чаші зміщений уперед. Однак задня стінка виконана у формі горизонтальної полички. Відходи життєдіяльності спочатку потрапляють на неї, потім змиваються водою й потрапляють до каналізації.
У лійкоподібному (Рис. 9) унітазі зливний отвір розташований практично посередині чаші. Запахів та слідів під час користування таким унітазом утворюється найменше, відходи одразу потрапляють у воду.
Козиркова (Рис. 10) форма чаші виконана під ухилом. Злив зміщений уперед. Розмір кута варіюється в межах 30°-45°. Змив якісний. Неприємні запахи не проникають до приміщення. Однак практично у всіх випадках під час зливу доводиться користуватися йоржиком.
| ||
Рис. 8. Тарілчаста форма | Рис. 9. Лійкоподібна форма | Рис. 10. Козиркова форма |
Також варто звернути увагу на способи кріплення.
Підлогове кріплення унітаза (Рис. 11) здійснюється в підлогу на сантехнічні дюбелі. Модель доповнюють усіма відомими видами зливних бачків. Різні комбінації дають на виході безліч варіантів дизайну.
Приставні (Рис. 12) – кріплення здійснюється до прилеглої інсталяції як у підвісних моделей. Установку проводять на підлогу, а не на шпильки та без застосування дорогої рами. Роль інсталяції виконує змивний бачок, вмонтований у стіну, та водопровідні труби. Другий варіант – кріплення в підлогу та встановлення впритул до стіни.
Підвісні (Рис. 13) – чаша кріпиться горизонтально до стіни. Основне навантаження лягає на спеціальну металеву раму (інсталяцію), яка монтується у стіну та до підлоги. Підвісні унітази витримують навантаження до 400 кг. Основні плюси: гігієна кімнати, сучасний дизайн, економія місця, відсутність опори на підлозі. Пластиковий зливний бачок встановлюють в інсталяцію. Видимими залишаються лише чаша та клавіші змиву. Крізь неї відкривається доступ до внутрішнього вмісту, якщо потрібен ремонт.
|
|
|
Рис. 11. Унітаз із підлоговим способом кріплення | Рис. 12. Унітаз із приставним способом кріплення | Рис. 13. Унітаз із підвісним способом кріплення |
2. Послідовність виконання роботи
2.1. Демонтаж підлогового унітаза
Уся робота здійснюється із дотриманням правил безпеки праці, вашої та довколишніх. Використання захисних окулярів і захисних рукавиць є обов’язковими умовами під час виконання цієї роботи.
1. Перекрити подачу води
Перекрити запірну арматуру ХВП подачі води на унітаз та спустити воду зі змивного бачка.
2. Демонтувати бачок
Демонтаж бачка унітаза – у ПР 3.4.2.
3. Зняти кріплення унітаза
Залежно від типу кріплення обрати відповідний ключ та відкрутити чашу унітаза. Якщо унітаз закріплений цементом – сколоти його за допомогою зубила та молотка.
4. Від’єднати унітаз
Не поспішаючи зрушити унітаз із місця та рухати вперед до повного від’єднання випуску від каналізації. Воду з сифона унітаза злити.
5. Очистити розтруб каналізації
Вийняти гумову манжету, очистити її та каналізаційний розтруб від бруду (залишків герметика).
6. Заглушити каналізаційний розтруб
Ця операція здійснюється за допомогою спеціальної заглушки.
УВАГА! В побуті заглушку можна замінити ганчір’ям або пакетом, які намотуються на розтруб та запобігають проникненню каналізаційних запахів до житла.
2.2. Монтаж підлогового унітаза
Уся робота здійснюється із дотриманням правил безпеки праці, вашої та довколишніх. Використання захисних окулярів і захисних рукавиць є обов’язковими умовами під час виконання цієї роботи.
1. Розпакувати
Перед монтажем перевіряємо наявність усіх складових елементів унітаза відповідно до паспорта від виробника.
2. Розмітити місця монтажу та кріплення
Унітаз встановлюють на монтажне місце та підключають до каналізації, використовуючи за потреби патрубок-ексцентрик (без використання гумових прокладок). На підлозі обводять ніжку унітаза та розмічають отвори кріплення маркером чи олівцем.
УВАГА! Під час підключення унітаза до чавунної системи каналізації використовують додатковий елемент, перехідну манжету (редукцію), яка додатково збільшує відстань від унітаза до труби.
3. Висвердлити отвори
Відставити унітаз. Просвердлити отвори перпендикулярно розміщеним свердлом до підлоги. Якщо вони розташовуються під кутом, то й свердлити їх потрібно під кутом. Діаметр свердла підбирається відповідно до діаметра дюбелів, глибина отворів – до довжини дюбелів. Видалити пил із отворів можна пилососом. Вставити до них дюбелі відповідного розміру. Забити їх гумовою киянкою або обережно молотком.
УВАГА! Свердлити кахель потрібно спеціальним перовим свердлом. Далі використовувати свердло відповідно до матеріалу підлоги.
4. Під’єднати унітаз до каналізації
Манжету патрубка-ексцентрика вставити пелюстковою частиною та закріпити на герметик у розтруб каналізаційної труби. Випуск чаші обробити герметиком та
вставити в гумову манжету патрубка-ексцентрика. Ексцентрик потрібно акуратно та рівномірно провертати для отримання співвісності. Вирівняти отвори кріплення унітаза з отворами кріплення дюбелів.
УВАГА! Під час підключення унітаза до чавунної системи каналізації використовують додатковий елемент – перехідну манжету (редукцію), яку монтують у розтруб випускного отвору труби, а потім у неї (редукцію) монтують патрубок-ексцентрик.
5. Закріпити унітаз
Використовуючи пластикові шайби, закрутити кріпильні болти. Перед кінцевим затягненням за допомогою рівня перевірити горизонтальність встановлення чаші унітаза.
УВАГА! Надмірне закручування болтів може призвести до сколів отворів чаші унітаза або її не придатності до монтажу.
6. Виконати монтаж бачка
Монтаж бачка унітаза – у ПР 3.4.2.
7. Підключення до холодного водопостачання
За допомогою гнучкої підводки виконати підключення бачка. Перевірити роботу унітаза. Через 10 хвилин оглянути унітаз на наявність протікання в зонах з’єднань.
8. Виконати герметизацію
За допомогою сантехнічного герметика обробити проміжок між підлогою та унітазом.
3. Звіт про виконання роботи
- Прикріпити фото виконаної роботи відповідно пункту 2.1
- Прикріпити фото виконаної роботи відповідно пункту 2.2
Відеоінструкція до виконання практичної роботи
Контрольні запитання
1. Надайте характеристику унітаза (вид, тип випуску, форма чаші, спосіб кріплення).
2. Надайте характеристику унітаза (вид, тип випуску, форма чаші, спосіб кріплення).
3. Надайте характеристику унітаза (вид, тип випуску, форма чаші, спосіб кріплення).
4. Надайте характеристику унітаза (вид, тип випуску, форма чаші, спосіб кріплення).
5. Надайте характеристику унітаза (вид, тип випуску, форма чаші, спосіб кріплення).